Koty rasowe - na portalu Domowych Tygrysów.

koty-lewakoty rasowe na portalu Koty Domowe Tygrysykoty prawa

Koty rasowe

Co, gdzie, kiedy ...

 łapa kota Wystawy kotów

 łapa kota Pokazy kotów

 łapa kota Wyszukiwarka

 

Kramik kota rasowego 

 łapa kota Ogłoszenia, oferty

 łapa kota Katalog hodowców # FIFe

 łapa kota Katalog hodowców # TICA

 łapa kota Katalog hodowców # WCF

 

O kotach rasowych

 łapa kota Hodowcy o swych kotach

 łapa kota Encyklopedia kotów

 łapa kota Galeria zdjęć - tam byliśmy

 

Informator hodowcy

 łapa kota Wystawy kotów

      łapa kotaFIFe, łapa kotaTICA, łapa kotaWCF.

 

Nasza kocia społeczność

 łapa kota Forum

 łapa kota Zdjęcia kota rasowego - albumy

 łapa kota Znajdź znajomych

 

Konto - koty rasowe

Login:

Hasło:Nie masz konta? Załóż je.
Zapomniane hasło? Odzyskaj.

 

Rozrywka i hobby

 łapa kota Dla dzieci, gry i zabawy

 łapa kota Download

 łapa kota Filmy wideo

 łapa kota Kurs fotografii

 

Portalowy świat

 łapa kota Blog Gucia

 łapa kota Kontakt z nami

 łapa kota Księga pamiątkowa

 łapa kota Nasze banerki

 

Nasza oferta i usługi

 łapa kota bezpłatna reklama

 łapa kota reklamy sponsorowane

 łapa kota trasmisje z imprez

 łapa kota usługi fotograficzne

 łapa kota pozostałe usługi

 

Jesteś dziś 3 097 miłośnikiem kotów, który odwiedził nasz mruczący portal.
Dzisiaj otwarto: 11 294 stron.
Teraz jest z nami: 65 osób,
z czego zalogowanych jest: 1
INFORMACJA PORTALU DOMOWE TYGRYSY

Kochane kocioluby ...

To już ostatnie dni Domowych Tygrysów w obecnej formie. Wkrótce przechodzimy na nową wersję z obsługą urządzeń mobilnych. Mamy nadzieję, iż spotka się to z Waszą aprobatą. Oczywiście wszystkie konta użytkowników, zdjęcia kotów oraz ogłoszenia - pozostaną nienaruszone ...

Wyjątkiem są wpisy w kotach rasowych które zostały przeniesione do portalu TwojeKoty.eu. Ogrom pracy przed nami, lecz liczymy że się uda.

 

  • > >
  • Kalendarz
  • Promo
  • Zdjęcia

 

  Witaj w dziale Koty Rasowe. Wszystko o kotach rasowych ... Artykuły, pokazy, wystawy, rasy kotów ...

 

 

łapa kota Zobacz kalendarze wystaw kotów rasowych jakie odbywają się w Polsce:

            łapa kota wystawy FIFe, łapa kota wystawy TICA, łapa kota wystawy WCF.

 

 

 

Gorąco zachęcamy hodowców kotów rasowych do współpracy z naszym portalem!

Bezpłatnie, na naszych łamach mogą Państwo przybliżyć czytelnikom swoją hodowlę oraz opowiedzeć o swoich kotach - ich zwyczajach, charakterze, pielęgnacji. Będzie to wspaniała okazja by zainteresowane osoby dowiedziały się wszystkiego o danej rasie kotów. Do każdego materiału przygotowujemy galerię Państwa kotów. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

 

Zachęcamy też do zamieszczania ogłoszeń, ofert kotów rasowych oraz wpisu w naszych trzech katalogach z podziałem na organizacje felinologiczne: hodowle FIFe, hodowle TICA, hodowle WCF - usługi te są również bezpłatne.

 

 

łapa kota Koty rasowe - to bogata galeria w której jak sama nazwa mówi znajdziesz zdjęcia kotów rasowych. Galerię podzieliliśmy na 4 kategorie: Wystawy, pokazy - PL, Wystawy, pokazy - EU, Koty hodowców - PL oraz Koty hodowców - EU. Ponad 3 tysiące zdjęć kotów rasowych.

łapa kota Zdjęcia naszych mruczków - tu znajdziesz fotki kotów rasowych, użytkowników portalu Koty Domowe Tygrysy. Będąc zalogowanym można stworzyć własny album swojego kota.

łapa kota Kurs fotografii - to miejsce w którym uczymy się sztuki kociej fotografii. Zaczynamy od podstaw a z biegiem czasu, w kolejnych spotkaniach, dźwigamy poprzeczkę. Fotografia dla każdego.

 

Nie przegap
Na najbliższy okres nie zostały przewidziane żadne wydarzenia.
Koty Maine Coon z hodowli MACCALA*PL

Hodowla kotów Maine Coon MACCALA*PLDzięki zaproszeniu p. Ewy Przykaza z  Warszawy, mamy okazję odwiedzić hodowlę kotów rasy Maine Coon - MACCALA*PL. Koty te jak wiecie, to jedne z największych kotów jakie spotykamy w naszych domach. My jednak chcemy wiedzieć o nich wszystko, dlatego jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego zaproszenia.Koty rasowe na Domowych TygrysachKot Maine Coon - hodowla MACCALA*PLWitam w imieniu naszym jak i czytelników portalu Domowe Tygrysy. Pani Ewo, pierwsze pytanie jakie powinienem zadać. Jak rozpoczęła się Pani pasja jako hodowcy?


Witam. W moim domu zawsze były zwierzęta – psy, świnki morskie, myszki, rybki, płazy i owady, ale nigdy koty. Kiedy 12 lat temu odszedł nasz pies, nie bardzo mogłam zdecydować się na kolejnego … Wtedy mojej małej jeszcze wtedy córeczce zamarzył się kot. Całkiem przypadkiem na spacerze w warszawskich Łazienkach trafiliśmy na pokaz kotów rasowych i wtedy po raz pierwszy zobaczyliśmy Maine Coon’a, pięknego, rudego kocura. To była miłość od pierwszego wejrzenia i całą rodziną zdecydowaliśmy, że chcemy aby zamieszkał z nami kot, a właściwie kotka tej rasy.  Kilka dni później w naszym domu pojawiła się 5-miesięczna prześliczna, ruda koteczka o dostojnym imieniu Fejna de Kanawa, która od nazwy swojej rasy została przez nas nazwana Kuną. Kuna zawładnęła naszymi sercami od pierwszej chwili, „kociarze” znają tę przypadłość – oszaleliśmy na jej punkcie. Szybko okazało się, że jeden kot to zdecydowanie za mało, w domu wybuchały spory, o to kto ma trzymać kicię na rękach. Zapadła więc decyzja, że kotka zostanie w przyszłości mamą i jedno z jej kociątek zostanie z nami. Zarejestrowaliśmy wtedy swoją małą hodowlę, zaczęliśmy uczestniczyć w wystawach.  Jakiś czas później, staliśmy się opiekunami już dwóch ślicznych kocich panienek. 10 lat temu w Polsce było jeszcze stosunkowo mało przedstawicieli tej rasy. Mieliśmy problemy z odpowiednim „mężem” dla naszych koteczek. Podjęliśmy więc decyzję o sprowadzeniu własnego kocura.

Nasz pierwszy kocurek Frodo przybył do nas z USA i okazał się przemiłym, mądrym kotem. Potem zamarzyły nam się koty w innych kolorach, więc co jakiś czas przybywał do nas nowy przedstawiciel tej rasy. Wielką frajdę sprawiały nam pojawiające się od czasu do czasu maluchy, wspaniałe jest obserwowanie ich rozwoju, a później radości jaką przynoszą nowym opiekunom.  Hodowla zwierząt to jednak przede wszystkim wielka odpowiedzialność i obowiązek, ale po tylu latach jestem pewna, że to właśnie to co chcę w życiu robić.

Kocia mama Maine Coon ze swoim maluszkiem - hodowla MACCALA*PLKoty Maine Coon uchodzą jako największe koty jakie goszczą w naszych domach. Czy to prawda?

To prawda, ale to nie jest do końca tak, że one wszystkie osiągają jakieś wyjątkowe rozmiary. Kocurki rzeczywiście w większości przypadków robią wrażenie swoją posturą, nie spotyka się właściwie okazów mniejszych niż 7-8 kg, a ich waga może dojść nawet do 15 kg. Koteczki są znacznie drobniejsze i ważą zazwyczaj w przedziale 4-6 kg. Kotki o większej wadze to rzadkość. Po reakcjach odwiedzających mnie osób widzę, że niektórzy są pod wrażeniem wielkości Maine Coon’a, natomiast inni spodziewają się chyba bardziej lwa czy tygrysa niż domowego kota …

Kocie charaktery. Spotkałem się ze stwierdzeniem, iż kot Maine Coon to taki pies w kociej skórze. Czy jest w tym prawda?

Zdecydowanie prawda. Starają się nie odstępować opiekuna na krok, reagują na zawołanie (choć oczywiście nie zawsze, jak to kot …), aportują, mam nawet takie które uwielbiają lizać mnie po rękach …. Są w większości przypadków spokojne, opanowane, można je wielu rzeczy nauczyć czy oduczyć. Robią wrażenie najbardziej podporządkowanych spośród znanych mi ras, ale na szczęście nie do końca … Rzeczywiście są nieco „spsiałe” …

Jak można zdefiniować rasę kotów Maine Coon na podstawie codziennego obcowania z nimi w naszych domach.

Łagodny olbrzym - to najtrafniejsze określenie. Nie oznacza to jednak, że koty te są leniwe czy mało aktywne. Potrafią dokazywać, lubią się bawić i uczestniczyć w życiu domowym, jednak zawsze z umiarem.

 

Maine Coon - hodowla MACCALA*PLCzy jest różnica między kotem a kotką?

 

Tak, jest pewna różnica w zachowaniu kocura i kotki. Zawsze narażam się paniom tym stwierdzeniem ale koteczki, jak to płeć żeńska częściej miewają zmienne nastroje i humorki. Trzeba je dobrze poznać aby w odpowiedniej chwili odpowiednio zareagować. Charaktery kocich chłopaków są bardziej stałe, nie ulegają ciągłym wahaniom, ale to nie znaczy, że są lepsze. Tak jak u ludzi. Charaktery bywają rożne. Mam koty zadziwiająco mądre życiowo, ale zdarzają się też i kocie, urocze głuptasy.

Żywienie. Czy koty te należą do wybrednych? Czy wymagają jakiejś specjalnej karmy?

Tak, wymagają specjalnego żywienia. Od pokoleń koty hodowlane karmione są suchą, specjalnie zbilansowaną karmą, dobrej jakości i przenoszą to chyba w genach, bo rzeczywiście preferują ten rodzaj pożywienia. Mam koty, które jedzą tylko sucha karmę. Część hodowców uważa, że nawet nie należy podawać niczego innego, ale mnie jakoś żal zwierzaczków, które całe życie miałyby jeść tylko „chrupki”. Dostają więc puszeczki i mięsko, ale rzeczywiście potrafią trochę wybrzydzać. Są dla mnie rodzajem kontroli jakości mięsa. Jeśli nie chcą go jeść to oznacza, że mięso, nawet jeśli wygląda i pachnie smakowicie - nie jest pierwszej świeżości …

Kot Maine Coon - hodowla MACCALA*PLPielęgnacja. Jak wygląda kosmetyka tych kotów na co dzień. Czy wymagają jakichś specjalnych zabiegów?

To zależy trochę od rodzaju futerka, bo u tej rasy nie jest ono takie same u każdego osobnika. Niektóre koty mają futerko krótkie, które nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów, inne dość długie. Zgodnie ze standardem rasy włos powinien być krótki z przodu i wzrastać ku tyłowi, osiągając największy rozmiar na brzuchu i tylnych nogach (tzw. portkach), a także szyi (tzw. kryza). Te miejsca powinny być dość często, przynajmniej kilka razy w miesiącu czesane tak, aby nie utworzyły się kołtuny. Futro robi czasem wrażenie nieco szorstkiego, można je porównać z sierścią np. szopa pracza (raccoon to w Stanach Zjednoczonych określenie szopa, stąd właśnie nazwa tej rasy), ale w rzeczywistości jest miękkie i miłe w dotyku. Poza tym sprawdzamy kotom czystość uszek i noska. Pazurki obcinamy co najmniej raz w miesiącu. Generalnie nie są to koty kłopotliwe pod tym względem.

Często pojawiają się pytania z serii "kot i dzieci". Czy ma Pani doświadczenie jak zachowują się te koty w ich obecności?

Ufam ich mądrości. Z moich obserwacji wynika, że czasami małe dzieci budzą w nich pewne obawy. Nowo poznanym dzieciom przyglądają się z uwagą i zaciekawieniem, nie od razu odważa się podejść. Dorosłych rolą jest pokierowanie swoimi pociechami, tak aby kot zrozumiał, że mały człowiek, acz czasem głośny i w ciągłym ruchu nie zrobi im krzywdy

Maine Coon - hodowla MACCALA*PLKot w domu. Kto będzie zadowolony decydując sie na koty rasy Maine Coon.


Przede wszystkim trzeba pamiętać, że z maleńkiego kociaka może urosnąć naprawdę duże zwierzę. Ale mimo rozmiarów kot ten będąc jednak zdecydowanie „przypodłogowym” nie będzie nam okupował najwyżej położonych zakamarków mieszkania pokonując przy tym wszystkie możliwe przeszkody. Między bajki można więc w ich przypadku włożyć opowieści o zniszczonych meblach czy firankach. Koty te uwielbiają towarzystwo człowieka, więc musimy poświęcać im dużo uwagi i czasu. Nie lubią być w odosobnieniu i mogą wtedy rozpaczliwie miauczeć, choć generalnie oceniam ich „głośność” jako umiarkowaną. W końcu cóż to za kot, który nigdy nie ma nic do powiedzenia …? Ja uwielbiam „rozmowy” z moimi kotami. Zadowolona ze wspólnego życia z Maine Coonem będzie osoba, która ceni sobie porządek, spokój i miłe wieczory z kotem przy boku.

Zdanie hodowcy. Czy według Pani posiadanie jednego kota to dobry wybór? Czy może powinniśmy poza naszą obecnością dać mu kociego towarzysza?

To trochę zależy od sytuacji. Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić naszemu kotu odpowiednio dużo uwagi, np. w domu prawie zawsze przebywa któryś z domowników, to obecność drugiego kota nie jest konieczna. Jeśli jednak wracamy późno z pracy to mimo, że koty sporą część dnia przesypiają, z pewnością czują się lepiej gdy mają towarzystwo. Wiele osób wraca do mnie po drugiego kociaka, część decyduje się na parę od razu. 

Każdy hodowca jest dumny ze swoich kotów. Jakimi osiągnięciami hodowlanymi może się Pani poszczycić?

Przyznam, że nie jestem specjalną miłośniczką wystaw … Jako początkujący hodowca bywałam na nich znacznie częściej. Moje koty mogą poszczycić się wieloma tytułami, jak choćby Grand International Championa (Wielki Międzynarodowy Champion).  Jednak z czasem chyba każdemu hodowcy bardziej zależy na wyhodowaniu jak najpiękniejszych przedstawicieli rasy, niż osobistym ich wystawianiu. Ja wolę zostawić tę przyjemność nowym opiekunom moich kociąt.

Maine Coon - hodowla MACCALA*PLA czy zdradzi nam Pani dalsze plany czy też marzenia hodowlane na przyszłość?

Muszę tu nawiązać do mojej poprzedniej odpowiedzi, że chyba każdy hodowca marzy o wyhodowaniu World Winnera, czyli najpiękniejszego Maine Coon’a, więc ja również. Niedługo ma przybyć do mnie kocurek z najlepszej obecnie hodowli na świecie. Mam nadzieję, że da mi kiedyś wspaniałe maluchy.

 

Pani Ewo. Jestem pod wrażeniem Pani wiedzy i widoku przechadzających się koło nas kotów. Mam nadzieję, że nasza rozmowa przybliżyła czytelnikom rasę kotów Maine Coon. W przyszłości pozwoli to im trafnie i rozważnie podejmować decyzję przy wyborze nowego domownika. Dziękuję serdecznie za zaproszenie.

 

Ja również cieszę się z wizyty Domowych Tygrysów. Na zakończenie naszej rozmowy powinnam zacytować zdanie, które znajduje się na mojej stronie internetowej i zgodnie z którym postępuję „(…) bo dobrze prowadzona hodowla, to taka w której liczy się nie tylko wystawowy sukces i przyszłość rasy, ale przede wszystkim dobro zwierząt (…)”.

Im więcej my - hodowcy o nich mówimy, tym większa jest świadomość ludzi, ich wiedza o kotach i mniej błędów będzie popełnianych. A to ważne, gdyż decyzja o kocie w domu jest decyzją na następne 15-20 lat. Pozdrawiam wszystkich zakochanych w kotach.

 

Z p. Ewą Przykaza rozmawiał

 GreGoR

Koty Domowe Tygrysy

 

Więcej zdjęć kotów Maine Coon p. Ewy zobaczyć można w naszej galerii >>>

 

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną internetową p. Ewy Przykaza i jej kotów Maine Coon.

MACCALA *PL

Hodowla kotów rasy Maine Coon

Hodowla kotów Maine Coon MACCALA*PL

 

Jeśli macie jakieś pytania, nasuwają się jakieś uwagi - zapraszamy do dyskusji na forum.

Zabacz też opis rasy kota Maine Coon - Encyklopedia kotów rasowychGreGoR, 06-04-2010, odsłon: 11989

 

Portal Koty domowe tygrysy 

O nas, Kontakt z nami, Forum, biblioteka.

 

 

Jesteśmy też na facebooku

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright 2009-2012 domowe-tygrysy.info.

  Logo portalu Koty, Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

 

 

Nasze strony o kotach

strona PL      Portal Koty Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

    wszystko o kotach domowych i kotach rasowych

 

strona PL      Tęczowy most - Koty tęczowego mostu

    Miejsce pamięci naszych mruczących przyjaciół ...

 

strona PL      Portal kota rasowego - www.TwojeKoty.eu

    Wszystko o kotach rasowych, wystawach i pokazach ...

 

strona PL    TwojeKoty.eu na Facebook'u - Zapraszamy!

    tu informujemy o wszystkich kocich wydarzeniach,

 

pagina IT    il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

    portal i forum o kotach domowych i rasowych w języku włoskim  Portal Koty

Domowe Tygrysy EU Koty rasowe na świecie

 

FIFe - Fédération Internationale Féline  TICA - The International Cat Association  WCF - World Cat Federation   il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

 

 

Od 2009 roku

z Tobą i Twoim kotem

 

 

Warto być z nami!

www.domowe-tygrysy.info

 Aktualnie jesteśmy partnerem medialnym:

 

Cat Club Rybnik - www.catclubrybnik.pl                 Klub kota X-Treme - www.klubkota.pl