ABC kociego foto czyli Kurs fotografii dla każdego - Zapraszamy!

koty-lewaKurs fotografii - portal Domowe Tygrysykoty prawa

 

Rozrywka i hobby

 łapa kota Dla dzieci, gry i zabawy

 łapa kota Download

 łapa kota Filmy wideo

 łapa kota Kurs fotografii

 

Portalowy świat

 łapa kota Blog Gucia

 łapa kota Kontakt z nami

 łapa kota Księga pamiątkowa

 łapa kota Nasze banerki

 

Nasza oferta i usługi

 łapa kota bezpłatna reklama

 łapa kota reklamy sponsorowane

 łapa kota trasmisje z imprez

 łapa kota usługi fotograficzne

 łapa kota pozostałe usługi

 

Jesteś dziś 3 237 miłośnikiem kotów, który odwiedził nasz mruczący portal.
Dzisiaj otwarto: 8 147 stron.
Teraz jest z nami: 77 osób,
z czego zalogowanych jest: 1
INFORMACJA PORTALU DOMOWE TYGRYSY

Kochane kocioluby ...

To już ostatnie dni Domowych Tygrysów w obecnej formie. Wkrótce przechodzimy na nową wersję z obsługą urządzeń mobilnych. Mamy nadzieję, iż spotka się to z Waszą aprobatą. Oczywiście wszystkie konta użytkowników, zdjęcia kotów oraz ogłoszenia - pozostaną nienaruszone ...

Wyjątkiem są wpisy w kotach rasowych które zostały przeniesione do portalu TwojeKoty.eu. Ogrom pracy przed nami, lecz liczymy że się uda.

 

  • > >
  • Części kursu
  • Komentarze
  • Forum
  • Zdjęcia
  • Kurs fotografii

 

Witaj na kursie fotografii Domowych Tygrysów. Poznaj technikę robienia zdjęć swojemu kotu.

 

Poza pisaniem komentarzy dotyczących danej lekcji, zainteresowanych zapraszam na nasze forum. Tam dyskutujemy o sztuce fotografii. Możemy się pochwalić osiągnięciami, pytać, doskonalić swe umiejętności. Serdecznie zapraszam do dyskusji.

 

Rozmowy o fotografii na forum

 

Jeśli kurs fotografii, nie może obyć się bez zdjęć. Na portalu Domowych Tygrysów jest wiele miejsc gdzie znajdziesz zdjęcia kotów. Co więcej - sam możesz wstawić swoje, do czego gorąco zachęcam!

 

łapa kota Zdjęcia naszych mruczków - tu znajdziesz fotki kotów użytkowników portalu Domowych Tygrysów

łapa kota Najciekawsze foto - tu prezentujemy najciekawsze zdjęcia z albumów użytkowników

łapa kota Koty rasowe - to bogata galeria w której jak sama nazwa mówi znajdziesz zdjęcia kotów rasowych. Galerię podzieliliśmy na 4 kategorie: Wystawy, pokazy - PL, Wystawy, pokazy - EU, Koty hodowców - PL oraz Koty hodowców - EU.

 

Część 10 - Trudna sztuka fotografii kotów do ogłoszeń adopcyjnych
Część 10 - Trudna sztuka fotografii kotów do ogłoszeń adopcyjnych

Witam na dzisiejszym specjalnym spotkaniu Foto-Kotów. Dlaczego dzisiejsze spotkanie jest specjalne? Będzie o przygotowaniu zdjęć dla kotów poszukujących domu. Łączy się to z nowo powstałym działem ma naszej stronie. Czemu zatem dzisiaj będzie inaczej. Do tej pory opisywałem kocią fotografię, jako hobby, urządzaliśmy studio fotograficzne dla naszego kota bawiąc się w wielkich fotografów. Jeśli coś nie wyszło wystarczyło powtórzyć sesje nagradzając mruczka smakołykami. Czysty relax, sielanka dla wszystkich. Dzisiaj słów kilka o fotografii na poważnie. Od naszego ujęcia zależeć będzie los niejednego naszego modela. To już nie zabawa. Przed obiektywem naszego aparatu mamy istotę, której los być może zależy od naszych umiejętności. Tu nie ma miejsca na błąd.

 Każdy kot jest inny, ma inny charakter, temperament i… niestety niejednokrotnie bagaż bardzo przykrych doświadczeń. Dlatego zanim nie sięgniemy po aparat warto poobserwować chwilę kota, aby zrozumieć jego osobowość. Od tego zależy jego los. To, co musi zawierać dobre zdjęcie to nie tylko kot w swej formie zewnętrznej, ale cechy jego charakteru. Wśród niestety tysięcy zdjęć to właśnie to musi mieć to „coś”, co zmieni kotu świat na lepszy. Gra warta jest świeczki, więc korzystnie jest poobserwować kota, aby ująć „to, czego nie widać”. Pamiętajcie każde zdjęcie to jedna opowieść. Nie warto łączyć kilku zdjęć w jedno w stylu mozaiki. Powoduje to tylko zamieszanie i odnosi efekt odwrotny do zamierzonego.

 

 Kot Cyryl - fotografia Queen_ink, zamieszczona na hostingu Kotów do adopcji portalu Domowych Tygrysów

Wracając do samej fotografii, a w szczególności do kompozycji pisałem o tym w poprzednich lekcjach. Przypomnę tylko, że bardzo ważne jest ujęcie kota z jego perspektywy nie naszej. Tak widziany kot wygląda zdecydowanie lepiej, unikniemy tak, więc monotonii kocich grzbietów.

 

Kot Tuś - fotografia Queen_ink, zamieszczona na hostingu Kotów do adopcji portalu Domowych Tygrysów

 

Od strony technicznej lepiej jest ograniczyć używanie lampy błyskowej. Nie wiemy jak się zachowa kot widząc błysk lampy. Jeśli już musimy doświetlać zdjęcie lepiej robić to w bardzo jasnych pomieszczeniach, źrenice kota są wtedy naturalnie mniejsze i mamy większą szansę na uniknięcie efektu „czerwonych oczu”. Inną sposobem pozwalającym uniknąć wspomnianego efektu jest odwrócenie uwagi kota od aparatu. Wystarczy przygotować aparat, dobrać odpowiednią kompozycję, ustawić się do zdjęcia i trzymając w jednej ręce gotowy aparat drugą odsuniętą możliwie daleko szeleścimy chociażby papierkiem z cukierka. Kot w swojej naturze zaciekawi się nowym dźwiękiem, odwróci wzrok i… pstryk!

 

Niezwykle istotna jest odpowiednia kompozycja zdjęcia i ewentualne elementy dodatkowe. Przekaz (historia w jednym ujęciu) musi zawierać informacje o charakterze naszego modela. Kot spokojny, piecuch, dobrze prezentuje się na kanapie, w koszyczku, na kolanach.

Kotka Balbinka - fotografia Queen_ink, zamieszczona na hostingu Kotów do adopcji portalu Domowych Tygrysów

 

Koty energiczne lepiej ująć z zabawką, czy choćby z kolorowym sznurkiem. Koty fotografowane w plenerze dają nam mniej możliwości inscenizacji sceny. Ważne jest tło. Klasyczne ujęcie to kocia sylwetka z boku z twarzą skierowaną na fotografującego. Pamiętajmy też o proporcjach. Kot nie może zajmować całego kadru jak i nie może być zbyt mały w stosunku do całości.


Powrócę raz jeszcze do kontrowersyjnej kwestii ujmowania kota w otoczeniu wszelkich atrybutów niewoli jak klatki, kraty, siatki… wybór pozostawiam fotografującemu. Nad jedną kwestią chciałbym się zatrzymać. Kot w „naturalnym” środowisku jest odbierany inaczej niż ten sam kot w klatce. Prawdopodobnie znajdzie też inny dom. Tu sami musimy zdecydować, które rozwiązanie jest lepsze dla naszego pechowego modela.

Kot sfotografowany przez GreGoRa w trakcie akcji adopcyjnej niekochanych.org, organizowanej co miesiąc w Silesia City Center w Katowicach

 

Fotografując koty do adopcji jak w każdym reportażu robimy wiele zdjęć, wybieramy najlepsze, tak kompozycyjnie, technicznie jak i te, które mają to „coś”, co pozwoli naszemu modelowi znaleźć opiekunów, dom i odmieni mu świat.

 

Miarą naszego sukcesu nie będzie kolejne udane zdjęcie w galerii, ale szansa na nowe życie dla kota szukającego domu.

 

Jak zwykle zapraszam na forum. Można też pisać do mnie na PW. Kończąc życzę powodzenia i jak najmniej kocich modeli.

 

Td329


Zdjęcia zawarte w artykule zostały udostępnone dzięki uprzejmości Queen_ink i GreGoR'a.Td329, 27-03-2011, odsłon: 4243

 

Portal Koty domowe tygrysy 

O nas, Kontakt z nami, Forum, biblioteka.

 

 

Jesteśmy też na facebooku

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright 2009-2012 domowe-tygrysy.info.

  Logo portalu Koty, Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

 

 

Nasze strony o kotach

strona PL      Portal Koty Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

    wszystko o kotach domowych i kotach rasowych

 

strona PL      Tęczowy most - Koty tęczowego mostu

    Miejsce pamięci naszych mruczących przyjaciół ...

 

strona PL      Portal kota rasowego - www.TwojeKoty.eu

    Wszystko o kotach rasowych, wystawach i pokazach ...

 

strona PL    TwojeKoty.eu na Facebook'u - Zapraszamy!

    tu informujemy o wszystkich kocich wydarzeniach,

 

pagina IT    il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

    portal i forum o kotach domowych i rasowych w języku włoskim  Portal Koty

Domowe Tygrysy EU Koty rasowe na świecie

 

FIFe - Fédération Internationale Féline  TICA - The International Cat Association  WCF - World Cat Federation   il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

 

 

Od 2009 roku

z Tobą i Twoim kotem

 

 

Warto być z nami!

www.domowe-tygrysy.info

 Aktualnie jesteśmy partnerem medialnym:

 

Cat Club Rybnik - www.catclubrybnik.pl                 Klub kota X-Treme - www.klubkota.pl