ABC kociego foto czyli Kurs fotografii dla każdego - Zapraszamy!

koty-lewaKurs fotografii - portal Domowe Tygrysykoty prawa

 

Rozrywka i hobby

 łapa kota Dla dzieci, gry i zabawy

 łapa kota Download

 łapa kota Filmy wideo

 łapa kota Kurs fotografii

 

Portalowy świat

 łapa kota Blog Gucia

 łapa kota Kontakt z nami

 łapa kota Księga pamiątkowa

 łapa kota Nasze banerki

 

Nasza oferta i usługi

 łapa kota bezpłatna reklama

 łapa kota reklamy sponsorowane

 łapa kota trasmisje z imprez

 łapa kota usługi fotograficzne

 łapa kota pozostałe usługi

 

Jesteś dziś 3 237 miłośnikiem kotów, który odwiedził nasz mruczący portal.
Dzisiaj otwarto: 8 135 stron.
Teraz jest z nami: 75 osób,
z czego zalogowanych jest: 1
INFORMACJA PORTALU DOMOWE TYGRYSY

Kochane kocioluby ...

To już ostatnie dni Domowych Tygrysów w obecnej formie. Wkrótce przechodzimy na nową wersję z obsługą urządzeń mobilnych. Mamy nadzieję, iż spotka się to z Waszą aprobatą. Oczywiście wszystkie konta użytkowników, zdjęcia kotów oraz ogłoszenia - pozostaną nienaruszone ...

Wyjątkiem są wpisy w kotach rasowych które zostały przeniesione do portalu TwojeKoty.eu. Ogrom pracy przed nami, lecz liczymy że się uda.

 

  • > >
  • Części kursu
  • Komentarze
  • Forum
  • Zdjęcia
  • Kurs fotografii

 

Witaj na kursie fotografii Domowych Tygrysów. Poznaj technikę robienia zdjęć swojemu kotu.

 

Poza pisaniem komentarzy dotyczących danej lekcji, zainteresowanych zapraszam na nasze forum. Tam dyskutujemy o sztuce fotografii. Możemy się pochwalić osiągnięciami, pytać, doskonalić swe umiejętności. Serdecznie zapraszam do dyskusji.

 

Rozmowy o fotografii na forum

 

Jeśli kurs fotografii, nie może obyć się bez zdjęć. Na portalu Domowych Tygrysów jest wiele miejsc gdzie znajdziesz zdjęcia kotów. Co więcej - sam możesz wstawić swoje, do czego gorąco zachęcam!

 

łapa kota Zdjęcia naszych mruczków - tu znajdziesz fotki kotów użytkowników portalu Domowych Tygrysów

łapa kota Najciekawsze foto - tu prezentujemy najciekawsze zdjęcia z albumów użytkowników

łapa kota Koty rasowe - to bogata galeria w której jak sama nazwa mówi znajdziesz zdjęcia kotów rasowych. Galerię podzieliliśmy na 4 kategorie: Wystawy, pokazy - PL, Wystawy, pokazy - EU, Koty hodowców - PL oraz Koty hodowców - EU.

 

Część 3 - Robimy kotu portret
Część 3 - Robimy kotu portret

Czas najwyższy zabrać się wreszcie do dzieła. Zanim nie przystąpimy do samej fotografii jeszcze trochę cierpliwości. Zostawmy naszego modela jego kociej drzemce i zastanówmy się, dlaczego niektóre zdjęcia podobają się nam, inne zaś nie. Mają na to wpływ miedzy innymi kompozycja i kolor. Zajmijmy się na początek kompozycją.  Niekiedy wystarczy kilka centymetrów, aby zrobić różnice pomiędzy zdjęciem dobrym a beznadziejnym. Najczęściej popełniany błąd to umieszczanie głównego obiektu naszego zdjęcia dokładnie w środku, gorzej jeszcze symetrycznie. Istnieje zasada trójpodziału, tworząc zgodnie z nimi uzyskamy dobre zdjęcie. Reguły te ułatwiają osiągnięcie poprawnych ujęć. Nie oznacza to, że musimy sztywno się ich trzymać. Znając je można je łamać i eksperymentować na różne sposoby. Ciekawe ujęcia uzyskamy umieszczając motyw zdjęcia w tak zwanych mocnych punktach. Ich wyznaczenie jest proste. Dzielimy kadr czterema liniami (dwoma poziomymi i dwoma pionowymi) na dziewięć równych części. Mocne punkty otrzymujemy w miejscach przecięcia się linii. W tak określonych punktach możemy śmiało umieścić naszego kota, lub w przypadku zbliżenia twarzy kota mocne jej punkty (np. oczy). Poniżej rysunek przedstawiający regułę trójpodziału.

Fotografia - reguła trójpodziału

Opisana technika jest stara jak świat, była znana i wykorzystywana przez malarzy. Zwiedzając muzea warto zwrócić na to uwagę. Reguła trójpodziału odnosi się do zdjęć tak poziomych jak i pionowych.  Oczywiście warto poeksperymentować, robiąc różne ujęcia, zachowując opisaną regułę w różnym stopniu. Poniżej przykład z zachowaniem reguły dla linii pionowych.

 

Fotografia - reguła trójpodziału z kotem

 

I to samo zdjęcie w oryginale

 

Portret kota - Mavericka

 

Kolejnym ważnym elementem zdjęcia jest kolor.  Zajmijmy się tu w szczególności fotografowaniem kotów.  Korzystnie jest dobrać tło pod kolor naszego modela, stosując  / na początek/ zasadę kontrastu. Dla białego kota ciemne tło i na odwrót.  Tu również nie ma stałej zasady. Generalnie koty białe dobrze się prezentują w „towarzystwie” koloru czarnego, niebieskiego i wszelkich kolorów „zimnych”. Koty mogące poszczycić się więcej niż jednym kolorem futra „lubią” tło jednolite. Nasi ulubieńcy w kolorze „oficjalnym” doskonale odznaczają się na jasnych barwach /jakże dobrze znana prawda zwłaszcza w okresie letnim na białych koszulkach/.

 

Robimy kotu portret.

 

 Zakładam, że nasz kot już się oswoił z aparatem i dziwnie podejrzaną uwagą swoich opiekunów wokół tej nowej nie do końca zrozumiałej czynności. Więc teraz wybierzmy miejsce na nasz eksperyment, najlepszy będzie jasno oświetlony pokój od okna światłem dziennym.  Dla lepszego efektu, wszak portretujemy naszego pierwszego klienta zadbajmy o tło.  Proponuje zastosować choćby koc lub dywan.  Ustawiamy nasze kocisko, najlepiej niedługo po przekąsce. Zapewnimy sobie wtedy lepszą współpracę. Kicia najedzona jest leniwa i jak na prawdziwego gwiazdora przystało nie zawsze skora do wysiłku. Wracając do oświetlenia  dobrze jest na początek ustawić nasze atelier w ten sposób, aby główne okno pokoju dawało oświetlenie z przodu i lekko z boku na naszego pupila. Wyłączamy lampe błyskową w aparacie i spokojnie, lecz zdecydowanie robimy kotu zdjęcia.  Po całym wysiłku włożonym w przygotowanie atelier nie ograniczajmy się do kilku. Róbmy ich wiele, prawdopodobnie nie wszystkie będą się nam podobały, niektóre mogą być nieostre albo poruszone. Dlatego warto jest ich robić dużo. Co się nie podoba można skasować. Przy fotografowaniu kota polecam używać jak najrzadziej lampę błyskową. Zdjęcia w świetle naturalnym są o wiele ładniejsze. Zwłaszcza aparaty kompaktowe powodują efekt „płaskości” zdjęcia z powodu bardzo blisko umieszczonej lampy błyskowej względem obiektywu, nie wspominając o bardzo niemiłym dla kocich oczu błysku.  Na końcu „sesji” zanim nie pójdziemy do komputera oglądać nasze prace nie zapomnijmy o nagrodzie dla naszej gwiazdy, jako należne honorarium. Wszak to cała zasługa…jego.


 Przypominam o forum, możemy na nim wymieniać doświadczenia, zadawać pytania i na nie odpowiadać.

Autor: Td329Td329, 07-02-2010, odsłon: 6396
Komentarze
kot
(08-02-2010, 13:57:18)
Swoje pytanie zadałem z tej lekcji na forum
martin(14-03-2010, 10:24:45)
dlaczego trudniej fotografuje sie czarnego kota?
kiedys myslalem ze tylko ja mam z tym problem, lecz szukalem na roznych stronach informacji i czesto inni maja takie same problemy

niestety odpowiedzi na te pytanie jak na lekarstwo, czy to jakas tajemnica?
td329
(14-03-2010, 17:27:24)

Czarny kot to nie przesąd, fotografuje się rzeczywiście trudniej z dwóch powodów. Po pierwsze czarnego kota najczęściej ujmujemy na jasnym tle, aby w ogóle było go widać. Dzisiejsze aparaty mają przeważnie światłomierze wytarowane na średnie naświetlenie całego kadru. Jasne tło” przyciemnia” czarnego kota. Można ustawić korekcje ekspozycji aparatu na „-„, np. -1/3 lub 2/3 stop. Tło wyjdzie wtedy ciut ciemniejsze, kot natomiast będzie miał mniejszy kontrast z otoczeniem, przez co będzie lepiej widoczny. Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest (o ile nasz aparat posiada taką funkcje) ustawienie pomiaru światła na punktowe, przez co nasze kocisko będzie prawidłowo naświetlone. Drugi problem z czarnymi kotami wiąże się z ustawianiem ostrości. Czujniki AF w dzisiejszych aparatach są wysokiej klasy, radzą sobie w prawie każdej sytuacji. Właśnie to „prawie” nie dotyczy czarnego futra naszego kota, gdzie dla czujnika AF sierść ma za mały kontrast i zdjęcia wychodzą nieostre. Rozwiązaniem jest fotografowanie kota przy pomocy lustrzanki z ręcznym ustawieniem ostrości.


 

Portal Koty domowe tygrysy 

O nas, Kontakt z nami, Forum, biblioteka.

 

 

Jesteśmy też na facebooku

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright 2009-2012 domowe-tygrysy.info.

  Logo portalu Koty, Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

 

 

Nasze strony o kotach

strona PL      Portal Koty Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

    wszystko o kotach domowych i kotach rasowych

 

strona PL      Tęczowy most - Koty tęczowego mostu

    Miejsce pamięci naszych mruczących przyjaciół ...

 

strona PL      Portal kota rasowego - www.TwojeKoty.eu

    Wszystko o kotach rasowych, wystawach i pokazach ...

 

strona PL    TwojeKoty.eu na Facebook'u - Zapraszamy!

    tu informujemy o wszystkich kocich wydarzeniach,

 

pagina IT    il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

    portal i forum o kotach domowych i rasowych w języku włoskim  Portal Koty

Domowe Tygrysy EU Koty rasowe na świecie

 

FIFe - Fédération Internationale Féline  TICA - The International Cat Association  WCF - World Cat Federation   il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

 

 

Od 2009 roku

z Tobą i Twoim kotem

 

 

Warto być z nami!

www.domowe-tygrysy.info

 Aktualnie jesteśmy partnerem medialnym:

 

Cat Club Rybnik - www.catclubrybnik.pl                 Klub kota X-Treme - www.klubkota.pl