ABC kociego foto czyli Kurs fotografii dla każdego - Zapraszamy!

koty-lewaKurs fotografii - portal Domowe Tygrysykoty prawa

 

Rozrywka i hobby

 łapa kota Dla dzieci, gry i zabawy

 łapa kota Download

 łapa kota Filmy wideo

 łapa kota Kurs fotografii

 

Portalowy świat

 łapa kota Blog Gucia

 łapa kota Kontakt z nami

 łapa kota Księga pamiątkowa

 łapa kota Nasze banerki

 

Nasza oferta i usługi

 łapa kota bezpłatna reklama

 łapa kota reklamy sponsorowane

 łapa kota trasmisje z imprez

 łapa kota usługi fotograficzne

 łapa kota pozostałe usługi

 

Jesteś dziś 3 237 miłośnikiem kotów, który odwiedził nasz mruczący portal.
Dzisiaj otwarto: 8 112 stron.
Teraz jest z nami: 79 osób,
z czego zalogowanych jest: 1
INFORMACJA PORTALU DOMOWE TYGRYSY

Kochane kocioluby ...

To już ostatnie dni Domowych Tygrysów w obecnej formie. Wkrótce przechodzimy na nową wersję z obsługą urządzeń mobilnych. Mamy nadzieję, iż spotka się to z Waszą aprobatą. Oczywiście wszystkie konta użytkowników, zdjęcia kotów oraz ogłoszenia - pozostaną nienaruszone ...

Wyjątkiem są wpisy w kotach rasowych które zostały przeniesione do portalu TwojeKoty.eu. Ogrom pracy przed nami, lecz liczymy że się uda.

 

  • > >
  • Części kursu
  • Komentarze
  • Forum
  • Zdjęcia
  • Kurs fotografii

 

Witaj na kursie fotografii Domowych Tygrysów. Poznaj technikę robienia zdjęć swojemu kotu.

 

Poza pisaniem komentarzy dotyczących danej lekcji, zainteresowanych zapraszam na nasze forum. Tam dyskutujemy o sztuce fotografii. Możemy się pochwalić osiągnięciami, pytać, doskonalić swe umiejętności. Serdecznie zapraszam do dyskusji.

 

Rozmowy o fotografii na forum

 

Jeśli kurs fotografii, nie może obyć się bez zdjęć. Na portalu Domowych Tygrysów jest wiele miejsc gdzie znajdziesz zdjęcia kotów. Co więcej - sam możesz wstawić swoje, do czego gorąco zachęcam!

 

łapa kota Zdjęcia naszych mruczków - tu znajdziesz fotki kotów użytkowników portalu Domowych Tygrysów

łapa kota Najciekawsze foto - tu prezentujemy najciekawsze zdjęcia z albumów użytkowników

łapa kota Koty rasowe - to bogata galeria w której jak sama nazwa mówi znajdziesz zdjęcia kotów rasowych. Galerię podzieliliśmy na 4 kategorie: Wystawy, pokazy - PL, Wystawy, pokazy - EU, Koty hodowców - PL oraz Koty hodowców - EU.

 

Część 4 - Kompozycje
Część 4 - Kompozycje

Po ostatniej lekcji mamy dziesiątki zdjęć naszego futrzastego gwiazdora. Przeglądamy je i niektóre z nich podobają się nam od pierwszego spojrzenia, inne zaś, mimo, że przedstawiają naszego kota sprawiają wrażenie, że coś im brakuje.  Dobre zdjęcie podobnie jak dobry list musi w jasny sposób przedstawiać nasze zamiary.  Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie z kotem w mieszkaniu dobierzmy mu tło, które będzie w zgodzie z jego kolorem. Pierwszą i najważniejszą regułą, jaką polecam jest zasada umiaru. Starajmy się mieć jeden pomysł na zdjęcie. Jeżeli fotografujemy kota, niech będzie on głównym obiektem naszego zdjęcia.  W dobrym kompozycyjnie zdjęciu musi być temat przewodni. Dla uproszczenia starajmy się opisać nasze zdjęcie jednym krótkim zdaniem, jeżeli nam się uda, oznacza to, że jesteśmy na dobrej drodze. Wiem, nie jest to proste. Stare przysłowie powiada, że szewc bez butów chodzi, podobnie jest z naszą fotograficzną przygodą.  Prawie się nie zdarza, aby kibic na stadionie zrobił dobre zdjęcie, nie, aby nie umiał, ale jest zbyt zaangażowany emotywnie w kibicowanie swej drużynie i umykają mu najlepsze momenty. Podobnie w naszym przypadku, często jesteśmy zbyt „zajęci” naszymi ulubieńcami, aby być obiektywnymi.  W każdym bądź razie nasza przygoda z kotem trwa więcej niż 90 minut i mamy czas, aby poprawić ewentualne niedociągnięcia. Poniżej kilka przykładów z najczęściej popełnianymi błędami.

 

„Chylące” się zdjęcia. Zwłaszcza fotografując aparatami kompaktowymi zdarza się przechylać je aby lepiej uchwycić kadr. W pierwszej chwili nie zwracamy na to uwagi, ale potem oglądając zdjęcie na monitorze widzimy, że coś jest nie tak.

 

przykład 1 - Chylące się zdjęcia - kliknij aby powiększyć

 

Kociska ustawione jak samochody wyścigowe na zdjęciach z lat siedemdziesiątych wcale nie wyglądają dobrze.  Obrazek taki może byłby do zaakceptowania w formie drukowanej, jednak obracane monitora jest nieco bardziej kłopotliwe. O wiele lepiej wygląda zdjęcie „wyprostowane”.

 

zdjęcia - przykład 2 - kliknij aby powiększyć

 

Dla lepszego zobrazowania opisanego błędu jeszcze jeden przykład

 

zdjęcia - przykład 3 - kliknij aby powiększyć

 

Na zamieszczonym powyżej zdjęciu błędy są aż dwa. Poza chylącym się kadrem jest jeszcze mała uwaga tło. Ciemny kot i owszem czai się ostrożnie za swoją towarzyszką, ale… widać go zbyt mało, aby był czytelny, psuje za to tło.  „Napraszczając” kadr (o tym jak to zrobić w przyszłych lekcjach) zdjęcie zyskuje nieco, nawet czujne oko ciemnego kota nie wygląda już tak źle.

 

zdjęcia - przykład 4 - kliknij aby powiększyć

 

Punkt ostrości. Obiektyw aparatu fotograficznego, podobnie jak oko ludzkie „widzi” ostro obiekt, na który jest ustawiony. Obserwując dany przedmiot wydaje się nam wszystko wokół ostre. Nie jest to do końca prawdą. Patrząc na przedmiot bliski widzimy go ostro, tło zaś jest rozmyte. Nie dostrzegamy tego, bo… nasza uwaga jest skierowana na obserwowany przedmiot. Bezduszny aparat zaś rejestruje wszystko jak widzi. Dlatego też warto zadbać o pole ostrości. Oczywiście nie musze dodawać, że w polu ostrości musi się znaleźć główny obiekt. Podobnie warto zwrócić uwagę na pierwszy plan. Przedmioty poza polem ostrości wyglądają niezbyt ładnie lub wręcz nieczytelnie. Poniżej przykład

 

Zdjęcie - przykład 5 - kliknij aby powiększyć

 

Wycinając nieco pierwszy plan /i nieodmiennie „prostując”/ osiągnąłem taki efekt, gdzie ukochana zabawka już nie straszy.

 

Zdjęcie - przykład 6 - OK - kliknij aby powiększyć

 

Wkrótce zaczniemy naszego gwiazdora fotografować w trakcie jego ulubionych zajęć, czyli zrobimy pierwsze kroki w fotoreportażu z polowania na ukochaną zabawkę.

 

Przypominam o forum, możemy na nim wymieniać doświadczenia, zadawać pytania i na nie odpowiadać.

Autor: Td329Td329, 22-02-2010, odsłon: 4138
Komentarze
Marta(22-02-2010, 10:14:13)

Jak co weekend czekałam na kolejny odcinek i się doczekałam. Panie Td329, bardzo podoba mi się kurs jaki jest na łamach tej strony. Mam przy okazji prośbę. Czy mógłby Pan opisać jeszcze co nieco o ustawieniach aparatu do różnych zdjęć. Czy lepiej używać tryby automat czy też korzystać z ustawień tematycznych. A może próbować ustawień z ISO. Drugie pytanie jakie mnie męczy. Dlaczego w moim Sony Cybershot, lepiej wychodzą zdjęcia gdy patrzę przez wizjer niż przez ekranik podglądu. Być może się mylę, lecz z moich obserwacji wychodzi na to, że w trakcie robienia zdjęć z włączonym podglądem i w ruchu, większość zdjęć jest do usunięcia bo się rozmywają. W trybie wizjera, efekt ten jest - występuje sporadycznie. Czy to może uszkodzenie aparatu? Pozdrawiam, Marta

Tomasz(22-02-2010, 11:13:56)
Być może się mylę, lecz doszukałem się jeszcze jednego błędu w pierwszych fotkach. Ogon - czy obcięcie Maine Coonowi "jego dumy" nie jest zbrodnią? A może z ogonem byłoby to zdjęcie już zbyt odległe? Oczywiście nie dotyczy to ujęcia niejako portretowego z dwóch ostatnich zdjęć.

Same fotki, bardzo dobre - jakim aparatem były robione?
td329
(22-02-2010, 20:50:19)

Dziękuję za zainteresowanie moim  foto-kursem. Miałbym tu jednak prośbę. Jako, ze wszyscy trafiliśmy tu /na Stronę D-T/ prowadzeni wspólną pasją do kotów, jesteśmy wszyscy w magicznym kręgu naszych Mruczków, nie róbmy miedzy nami dodatkowych barier. Wystarczy już bariera jaką stwarza Internet. Pomijajmy zwroty typu „Pan”.  Wszak wszyscy tu obecni mamy jedyne Panisko Kocisko, wystarczy samo imię, albo nick.
Zatem do rzeczy. Co do konkretnych ustawień aparatu zapraszam na forum, odpowiem tam na zadane pytania.


 

Portal Koty domowe tygrysy 

O nas, Kontakt z nami, Forum, biblioteka.

 

 

Jesteśmy też na facebooku

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright 2009-2012 domowe-tygrysy.info.

  Logo portalu Koty, Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

 

 

Nasze strony o kotach

strona PL      Portal Koty Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

    wszystko o kotach domowych i kotach rasowych

 

strona PL      Tęczowy most - Koty tęczowego mostu

    Miejsce pamięci naszych mruczących przyjaciół ...

 

strona PL      Portal kota rasowego - www.TwojeKoty.eu

    Wszystko o kotach rasowych, wystawach i pokazach ...

 

strona PL    TwojeKoty.eu na Facebook'u - Zapraszamy!

    tu informujemy o wszystkich kocich wydarzeniach,

 

pagina IT    il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

    portal i forum o kotach domowych i rasowych w języku włoskim  Portal Koty

Domowe Tygrysy EU Koty rasowe na świecie

 

FIFe - Fédération Internationale Féline  TICA - The International Cat Association  WCF - World Cat Federation   il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

 

 

Od 2009 roku

z Tobą i Twoim kotem

 

 

Warto być z nami!

www.domowe-tygrysy.info

 Aktualnie jesteśmy partnerem medialnym:

 

Cat Club Rybnik - www.catclubrybnik.pl                 Klub kota X-Treme - www.klubkota.pl