ABC kociego foto czyli Kurs fotografii dla każdego - Zapraszamy!

koty-lewaKurs fotografii - portal Domowe Tygrysykoty prawa

 

Rozrywka i hobby

 łapa kota Dla dzieci, gry i zabawy

 łapa kota Download

 łapa kota Filmy wideo

 łapa kota Kurs fotografii

 

Portalowy świat

 łapa kota Blog Gucia

 łapa kota Kontakt z nami

 łapa kota Księga pamiątkowa

 łapa kota Nasze banerki

 

Nasza oferta i usługi

 łapa kota bezpłatna reklama

 łapa kota reklamy sponsorowane

 łapa kota trasmisje z imprez

 łapa kota usługi fotograficzne

 łapa kota pozostałe usługi

 

Jesteś dziś 496 miłośnikiem kotów, który odwiedził nasz mruczący portal.
Dzisiaj otwarto: 1 785 stron.
Teraz jest z nami: 53 osób,
z czego zalogowanych jest: 1
INFORMACJA PORTALU DOMOWE TYGRYSY

Kochane kocioluby ...

To już ostatnie dni Domowych Tygrysów w obecnej formie. Wkrótce przechodzimy na nową wersję z obsługą urządzeń mobilnych. Mamy nadzieję, iż spotka się to z Waszą aprobatą. Oczywiście wszystkie konta użytkowników, zdjęcia kotów oraz ogłoszenia - pozostaną nienaruszone ...

Wyjątkiem są wpisy w kotach rasowych które zostały przeniesione do portalu TwojeKoty.eu. Ogrom pracy przed nami, lecz liczymy że się uda.

 

  • > >
  • Części kursu
  • Komentarze
  • Forum
  • Zdjęcia
  • Kurs fotografii

 

Witaj na kursie fotografii Domowych Tygrysów. Poznaj technikę robienia zdjęć swojemu kotu.

 

Poza pisaniem komentarzy dotyczących danej lekcji, zainteresowanych zapraszam na nasze forum. Tam dyskutujemy o sztuce fotografii. Możemy się pochwalić osiągnięciami, pytać, doskonalić swe umiejętności. Serdecznie zapraszam do dyskusji.

 

Rozmowy o fotografii na forum

 

Jeśli kurs fotografii, nie może obyć się bez zdjęć. Na portalu Domowych Tygrysów jest wiele miejsc gdzie znajdziesz zdjęcia kotów. Co więcej - sam możesz wstawić swoje, do czego gorąco zachęcam!

 

łapa kota Zdjęcia naszych mruczków - tu znajdziesz fotki kotów użytkowników portalu Domowych Tygrysów

łapa kota Najciekawsze foto - tu prezentujemy najciekawsze zdjęcia z albumów użytkowników

łapa kota Koty rasowe - to bogata galeria w której jak sama nazwa mówi znajdziesz zdjęcia kotów rasowych. Galerię podzieliliśmy na 4 kategorie: Wystawy, pokazy - PL, Wystawy, pokazy - EU, Koty hodowców - PL oraz Koty hodowców - EU.

 

Część 6 - Robimy domowe studio fotograficzne dla kotów
Część 6 - Robimy domowe studio fotograficzne dla kotów

Po długiej przerwie wracamy do tematu portretów w wersji „profesjonalnej”. Zacznijmy od powrotu pamięcią do ostatniej wizyty u fotografa. Pan albo Pani ustawił nas na bardzo niewygodnym krzesełku, kazał nie mrugać i patrzeć w określony punkt. W momencie clou zalani zostaliśmy potokiem światła, po czym na pół oślepieni usłyszeliśmy mniej lub bardziej uprzejme „dziękuję”.  W studiu fotograficznym do zdjęć zawodowych wykorzystywane są silne lampy błyskowe kreujące odpowiednie warunki dla dobrego portretu. Używane są dyfuzory w kształcie parasoli lub jasnych płaszczyzn tzw. soft boxy. Na ile jest to możliwe spróbujemy w domowych warunkach w bardzo uproszczony sposób zrobić małe atelier. W „prawdziwych” studiach fotograficznych używa się światła lamp  błyskowych, my z powodzeniem możemy użyć do naszych celów światło dzienne padające z okna w słoneczny dzień. Korzystając z zasłon i firan możemy regulować ilość potrzebnego światła. W odpowiednim miejscu, (czyli tam gdzie pada światło) inscenizujemy miejsce do fotografowania naszego modela.

 

Nasz kot po ostatnich lekcjach powinien być już pogodzony z dziwnymi zabawami swojego opiekuna. Do naszego studia przygotowujemy tło z koca lub narzuty w sposób, aby tył i podłoże stanowiły całość.  Uzyskamy efekt podobny, jaki można obejrzeć na większości zdjęć na wystawach przed zakładami fotograficznymi.  Aparat ustawiamy na program >PORTRET< z wyłączoną lampą błyskową. Mamy wtedy gwarancje, że nasz „studyjny” efekt nie zostanie zniwelowany dodatkowym światłem. Pominę tu aspekt humanitarny błysk flesza w delikatne oczy naszego kota. Aparat, chociaż z trudem rozpozna kocią sylwetkę ustawiając nań ostrość. Nie ograniczamy się do jednego zdjęcia, lecz wykonujemy całą ich serie. Wybierzemy potem najlepsze. W zależności od kąta padania światła na naszą scenę osiągniemy różne efekty. Światło padające ostro z boku spowoduje wyostrzenie konturów naszego modela. Idealne byłoby utrzymanie tła w cieniu. Osiągniemy wtedy bardzo interesujące ujęcia. Jeśli pokój nie jest dostatecznie ciemny możemy sobie pomóc funkcją korekcji ekspozycji. Obecnie większość aparatów posiada tą funkcję. Przycisk pozwalający na jej regulacje oznaczony jest symbolem:

 

 ustawienie aparatu fotograficznego do zdjęcia

 

Ustawiając wartość na „-” spowodujemy, że nasze zdjęcie będzie ciemniejsze niż takie samo, naświetlone bez korekcji. Wartość, o której mowa można zmieniać w większości aparatów o ±3 stopnie. Na początek warto obniżać wartość korekcji ekspozycji o ⅓, ⅔ lub 1, więcej lepiej nie o ile nie chcemy uzyskać zdjęć szczególnie ciemnych, bez szczegółów w cieniach. Zalecam prywatne eksperymenty, gdyż wiele zależy od naszych upodobań, koloru tła i oczywiście naszego modela.

 

Pierwszy plan kota w ostrym świetle nadaje kotu bardzo groźny wygląd. Wykorzystałem tu zabawkę kota, chętnego do nowej zabawy w gorących promieniach słońca - kliknij aby powiększyć to zdjęcie

 

Pierwszy plan kota w ostrym świetle nadaje kotu bardzo groźny wygląd. Wykorzystałem tu zabawkę kota, chętnego do nowej zabawy w gorących promieniach słońca - kliknij aby powiększyć to zdjęcie

Pierwszy plan kota w ostrym świetle nadaje kotu bardzo groźny wygląd. Wykorzystałem tu zabawkę kota, chętnego do nowej zabawy w gorących promieniach słońca.

 

Zdjęcie w zaaranżowanym studio na tle pledu z Ikei. Tło nie wyszło całkiem równo z powodu wcześniejszej gonitwy za zabawką. Światło padające z okna z powodu pochmurnej pogody było bardzo „miękkie” dające mały kontrast. Kot ujęty bez ogona z powodu długiego czasu naświetlenia zdjęcia i ruchliwości tego ostatniego spowodowanego widokiem ukochanej zabawki. - kliknij aby powiększyć

Zdjęcie w zaaranżowanym studio na tle pledu z Ikei. Tło nie wyszło całkiem równo z powodu wcześniejszej gonitwy za zabawką. Światło padające z okna z powodu pochmurnej pogody było bardzo „miękkie” dające mały kontrast. Kot ujęty bez ogona z powodu długiego czasu naświetlenia zdjęcia i ruchliwości tego ostatniego spowodowanego widokiem ukochanej zabawki.

 

Przy odrobinie pracy warto zaciemnić cały pokój pozostawiając tylko wąską smugę światła. Fotografowany w niej kot zapewni nam jedyne w swoim rodzaju ujęcia. Spróbujmy ująć kota w taki sposób, aby niewiele światła padało na niego z boku. Przy odrobinie szczęścia uda nam się sfotografować każdy koci włosek oddzielnie. Do zdjęć wyłączamy lampę błyskowa, gdyż inaczej zepsuje nam cały efekt.


Nasze zdjęcia nie od razu będą doskonałe jak te wykonane w profesjonalnym studiu. Zawodowe atelier ma ustawione oświetlenie na każdy rodzaj zdjęć. Nasze natomiast to tylko niewinna zabawa w fotografie studyjną. Oczywiście podobnie jak kocie ścieżki są nieznane tak i my nie wiemy, dokąd nas zaprowadzić może nasza zabawa. Kto to wie, nie można wykluczyć, że eksperymentując nie uda nam się zrobić zdjęcia na profesjonalnym poziomie. Póki, co galeria Domowych Tygrysów przyjmie wszystkie nasze próby.

 

 Zdjęcie z zastosowaniem światła mieszanego (dziennego w ten sam pochmurny dzień i żarówek) powstały w ten sposób przebarwienia w cieniach i brzydkie zakłamania kolorów. Jak widać na przykładzie lepiej być „wiernym” jednemu typowi oświetlenia. - kliknij aby powiększyć

Zdjęcie z zastosowaniem światła mieszanego (dziennego w ten sam pochmurny dzień i żarówek) powstały w ten sposób przebarwienia w cieniach i brzydkie zakłamania kolorów. Jak widać na przykładzie lepiej być „wiernym” jednemu typowi oświetlenia.

 

 

Pamiętajmy, zanim nie zabierzemy się za rozmontowanie naszego atelier o wynagrodzeniu naszego małego modela, aby miał równie miłą zabawę jak my. Zapraszam na foto-warsztaty na forum.

Autor: Td329Td329, 03-05-2010, odsłon: 5673
Komentarze
Marta(06-05-2010, 12:47:08)
A gdzie zgubiła się biała dama?
Może nie pasowała do białego tła w obecnej lekcji, więc domagam się o wstawienie jej jako przykład z użyciem innego.
Tak być nie może bo się jeszcze obrazi.

A Pan kot wyszedł rzeczywiście świetnie. Taki dostojny i tylko go uściskać.
filus9
(07-05-2010, 08:04:56)

Jak dodać zdjęcie? Bo ja mam małego pendrajwa do komórki. Bardzo chciałam byście dawali mojemu kotkowi komentarze.

GreGoR
(07-05-2010, 12:49:55)

Filus9 - odpowiedź wysłałem Ci poprzez naszą wewnętrzną pocztę. Mam nadzieję, że sobie poradzisz. W ten weekend postaram się napisać też dokładną istrukcję jak dodawać zdjęcia do waszych albumów. Znajdziecie ją w zakładce Pomoc - spis tematów.

td329
(09-05-2010, 18:02:45)

Dziękuję za zainteresowanie lekcja. Biała Dama, no cóż po długiej zimie nie jest już taka biała. Zmieniła kolor na lekko szary i na ile pogoda pozwoli będzie kąpana by znów wrócić biała. Kończy na razie zmianę futerka na letnie, dlatego też nie bardzo jest fotogeniczna.  Obraziłaby się będąc fotografowaną w obecnej szacie. Wkrótce zamieszczę jej zdjęcia.

td329
(14-05-2010, 08:10:53)

Zgodnie z obietnicą zamieszczam zdjęcie „Białej damy”.

 

 Biała Dama czyli Morgana - kliknij aby powiększyć

 

Prócz modelki pragnę zwrócić uwagę na całe zdjęcie pasujące charakterem do lekcji. Wykonałem je w porze przedpołudniowej, kiedy kotka była już rozleniwiona i gotowa do snu. Ułożyła się na parapecie mając światło słoneczne skierowane na siebie jak w prawdziwym studio. Tło za nią tworzyła jasna ściana tonąca w cieniu. Kontrast oświetlenia „światło – cień” z wyszczególnieniem na postać kota dopełnił reszty. Tło wyszło jednolicie ciemne. Użyłem programu »PORTRET« rygorystycznie bez lampy błyskowej. Lekkie doświetlenie uzyskałem światłem odbitym od mojej jasnej koszuli. Tradycyjna nagrodę dostała Morgana wieczorem po przebudzeniu.

Marta(14-05-2010, 21:20:20)
Moja ulubienica! Td cudowny jesteś! Kotka wyszła ci rewelacyjnie na tym zdjęciu. Buziaki dla niej i miziu, miziu.
W powiększeniu jeszcze cudowniejsza, dałam sobie ją jako tapetkę - mam nadzieję że mogę.

Pozdrawiam, super portal tworzycie
Marta

 

Portal Koty domowe tygrysy 

O nas, Kontakt z nami, Forum, biblioteka.

 

 

Jesteśmy też na facebooku

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Copyright 2009-2012 domowe-tygrysy.info.

  Logo portalu Koty, Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

 

 

Nasze strony o kotach

strona PL      Portal Koty Domowe Tygrysy - www.domowe-tygrysy.info

    wszystko o kotach domowych i kotach rasowych

 

strona PL      Tęczowy most - Koty tęczowego mostu

    Miejsce pamięci naszych mruczących przyjaciół ...

 

strona PL      Portal kota rasowego - www.TwojeKoty.eu

    Wszystko o kotach rasowych, wystawach i pokazach ...

 

strona PL    TwojeKoty.eu na Facebook'u - Zapraszamy!

    tu informujemy o wszystkich kocich wydarzeniach,

 

pagina IT    il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

    portal i forum o kotach domowych i rasowych w języku włoskim  Portal Koty

Domowe Tygrysy EU Koty rasowe na świecie

 

FIFe - Fédération Internationale Féline  TICA - The International Cat Association  WCF - World Cat Federation   il portale dei gatti Tigri domestiche - www.tigri-domestiche.it

 

 

Od 2009 roku

z Tobą i Twoim kotem

 

 

Warto być z nami!

www.domowe-tygrysy.info

 Aktualnie jesteśmy partnerem medialnym:

 

Cat Club Rybnik - www.catclubrybnik.pl                 Klub kota X-Treme - www.klubkota.pl